0

Vieira doneo Zvezdi pobedu u “večitom derbiju”: Lekcija prvaku

CRVENA zvezda je očitala lekciju šampionu, boljom igrom tokom većeg dela utakmice sasvim zasluženo je slavila 3:1 (1:1). Maestralni golovi Uga Vijeire, junaka 149. odmeravanja snaga, pa solo prodor “a la Katai”, doneli su lideru plus osam (meč više) u ranoj fazi šampionata, a crno-belima besane noći pred start u Ligi Evrope u četvrtak protiv AZ Alkmara. Zvezda je u svim segmentima igre bila bolja, u taboru prvaka moraće što pre da pronađu lek pre svega za slabu igru u defanzivi celog tima. Sjajan ritam diktirali su večiti od starta, pre svega domaćin. Trener Partizana Zoran Milinković pobegao je od igre sa dva klasična zadnja vezna, nauštrb ofanzive jer su glavni kreatori Saša Ilić i Stefan Babović imali pred sobom trojicu brzonogih fudbalera debitanta: Alena Stevanovića, Andriju Živkovića i Omaurua Abubakara. Miodrag Božović izveo je laku konjicu, s tim da se Srđan Plavšić oporavio od povrede zgloba i zaigrao umesto Idana Vereda po desnoj strani.SAŠA ILIĆ SUREKORDER SAŠA Ilić novi je surekorder po broju odigranih utakmica u večitim derbijima. Kapitenu Partizana 149. prvenstveni duel bio je 25. po redu, čime se izjednačio sa legendom crno- -belih Momčilom Vukotićem. Koliko se taj hazard sa rovitim Plavšićem isplatio videlo se u 27. minutu kad je omaleni vezista prošao kroz sredinu, pravovremeno poslao loptu ka Ugu Vijeiri koji je iskosa sa leve strane sjajnim lobom prbeacio Živka Živkovića. Imala je Zvezda apsolutnu dominaciju do pred kraj poluvremena. Presingom su igrači crveno-belih osvajali lopte, brzo atakovali i propustili dve lepe prilike preko Kataija (5) i Slavoljuba Srnića (10). Partizan je uspeo da dođe do daha i da uspostavi ravnotežu na sredini terena tek pri kraju, ali je i to bilo dovoljno da na odmor ode bez minusa. Ono što je Alen Stevanović promašio u 42. minutu sa šest-sedam metara, posle asistencije Oumarua, nije u 45. jer je pas Stefana Babovića i slabiju reakciju Petkovića i Pavićevića pretvorio u izjednačenje. Turbo nastavak. Prilike Stevanovića i Srnića bile su samo uvodnik u golčinu broj dva Uga Vijeire. Neopreznost Saše Ilića na 40 metara iskoristio je Portugalac i sjajnim polulob udarcem iz kolena sa 20 i nešto metara doneo novo vođstvo Zvezdi. Izdužio se Živko Živković koliko je dug, ali se lopta od prečke spustila u mrežu. Odbrana Partizana još jednom je zakazala, gledali su i Leković, Ćirković i na kraju Balažic kako ih Aleksandar Katai prolazi i sa 16 metara šalje loptu u mrežu za 3:1, i overavanje pobede. Nisu domaćini iskoristili zamajac i te crne minute gostiju, povukli su malo ručnu, umorili se od jakog ritma. Partizan je opet u finišu bio dominantniji, odbrana domaćina je dva puta kiksnula, a Damir Kahriman dva puta za 60 sekundi izašao kao pobednik u duelima sa Oumarom. Kamerunac je mogao da uvede derbi u neizvesniju završnicu, ali se Zvezda odbranila i sasvim zasluženo slavila.MAŽIĆ RUTINSKIMILORAM Mažić je u svom 11. derbiju imao i najlakši posao. Igrači u oba tabora igrali su na granici fer-pleja tokom svih 90 minuta, a svih osam žutih kartona koje je podelio bili su opravdani. Skor na derbijima kad je pravdu delio Mažić je 5 pobeda Zvezde, dva remija i četiri Partizana uz gol razliku 13:10.DEBITANTIOD 25 mogućih, miris derbija od starta su osetila devetorica fudbalera. U taboru Zvezde prvi derbi okusili su Kahriman, Ibanjez, Donald, Grujić, Plavšić, Vijeira i Srnić, a kod Partizana samo Leković i Alen Stevanović. U nastavku su ušli još Sikimić (Zvezda), Jevtović i Božinov (Partizan) da zaokruže broj debitanata na 12.

Filed in: Fudbalske Vesti Tags: ,