0

Srbija je prvak sveta!

Omladinska fudbalska reprezentacija Srbije, igrači do 20 godina, osvojla je titulu prvaka sveta, pošto je u finalu, koje je odigrano u Oklandu, posle produžetaka pobedila petostrukog šampiona sveta u toj konkurenciji, selekciju Brazila, sa 2:1.Do najvećeg uspeha u istoriji srpskog fudbala naša selekcija je stigla pogocima Staniše Mandića u 70. i Nemanje Maksimovića u 118. minutu. Strelac jedinog pogotka za Brazil bio je Andreas Pereira u 73. minutu.Ekipa koju je predvodio selektor Veljko Paunović ostvarila je jedinstven podvig, jer je na putu do titule četiri puta igrala produžetke i sva četiri puta iz duela izlazila kao pobednik, jednom i nakon izvođenja jedanaesteraca.U finale protiv Brazilaca mladi fudbaleri Srbije ušli su veoma smireno, bez trukne straha i očigledno izvanredno taktički pripremljeni. Prvo poluvreme je proteklo u blagoj inicijativi Brazilaca, ali su oba tima bila veoma oprezna i nisu previše rizikovala.U drugom poluvremenu prvu priliku za gol propustili su Brazilci, a potom je priliku imao i Gajić u 60. minutu, ali je golman Brazila Žean bio siguran. Deset minuta kasnije usledila je izvanredna akcija reprezentacije Srbije u kojoj su učestvovali Zdjelar, Mandić, Živković, Maksimović i strelac vodećeg pogotka Mandić.U tim trenucima naši reprezentativci nisu uspeli da sačuvaju mirnoću, pala im je koncentracija i Brazil je uspeo da izjednači poske samo tri minuta. Čak trojica naših fudbalera nisu zadržala Pareiru, koji je uspeo da šutira, a zvanično najbolji gomlan na šamponatu Predrag Rajković samo je dotakao loptu, ali nije mogao da je zaustavi.Poslednih dvadesetak minuta Brazilci su na sve načine pokušavali da reše utakmicu i preokrenu rezultat, ali su Paunovićevi izabranici uspeli da odole i da još jednom odvedu susret u produžetke.Kratka pauza bila je dovoljna da Paunović podeli savete našim fudbalerima, koji su u produžecima, pogotovo u drugom, zaigrali odlično i dva minuta pre kraja ostvarili su istorijsku pobedu za srpski fudbal, kada je Maksimović, manirom iskusnog strelca, izvanrednim udarcem poslao loptu ispod istrčalog golmana Brazila.Golman Predrag Rajković izabran je danas za najboljeg čuvara mreže, za najboljeg igrača šampionata (MVP) proglašen je reprezentativac Malija Adama Traore, dok su druga i treća nagrada pripale Brazilcu Danilu i Sergeju Milinkoviću -Saviću.Bronzana medalja pripala je selekciji Malija, koja je u utakmici za treće mestopobedila Senegal rezultatom 3:1.Srbija: Rajković, Gajić, Antonov, Zđelar, Veljković, Babić, Šaponjić (Ilić 95), Maksimović, Mandić (Gaćinović 75), Živković, S. Milinković-Savić (Jovanović 82).Brazil: Žean, Žoao Pedro, Lukao, Marlon, Danilo, Giljerme, Bošilija (Pereira 65), Gabrijel Žezus (Alef 90), Žorž, Jaja (Malkolm 74), Žean Karlos.

Filed in: Fudbalske Vesti Tags: ,