0

Crveno-beli minus brisali samo kod kuće

CRVENA zvezda je u svojoj istoriji više puta u Evropi stizala minus od dva gola, ali nikad u gostima, već uvek na “Marakani”, koja je u prošlom veku bila simbol gotovo neosvojive tvrđave. Nije se dogodilo da prođe posle poraza kod kuće, danas je šansa da se napravi istorijski podvig. Poslednji put su se sa glavoboljom crveno-beli vratili iz Tbilisija (0:2). Posle dva minuta na “Marakani” bilo je 0:1 (Lekić autogol), posle 24. 1:2 (Perović 17 – Vakadze 24) , ali su Lekić (26, 45, 87) i Kadu (76. penal) doneli preokret 5:2 i prolaz u četvrto kolo kvalifikacija za Ligu Evrope. U sezoni ’81-82. Kupa šampiona, Zvezda je u Ostravi izgubila 3:1, a na “Marakani” pobedila 3:0, golovima Boška Đurovskog, Vladimira Petrovića i Dušana Savića. Tri godine pre toga, Dinamo je u Berlinu pobedio je čak 5:2, a Zvezda golovima u drugom poluvremenu napravila sprektakularni preokret 4:1. Ridiger je u 12. minutu tuširao “Marakanu”, da bi od 58. minuta domaćin ispalio rafal: Dušan Savić 58, Zdravko Borovnica 68, 80. i Rajnhrad 90. autogol. Zatim su padali Sporting Hihon, Arsenal, VBA, Herta, da bi Borusija iz Menhengladbaha bila bolja u dva meča finala Kupa UEFA. Najveću senzaciju napravili su 1974-75. u Kupu kupova. U legendarnoj utakmici Zvezda je jurila 0:2 iz Madrida protiv Reala. Na “Marakani” je bilo 2:0 golovima Džajića (36) i golmana Olje Petrovića sa penala (55), da bi u penal seriji domaćini slavili 6:5. Olja Petrović je odbranio poslednji udarac Santiljani. Kapitalnih 2:0 1970-71. u prvom kolu Kupa šampiona imala je i Ujpešt Dože, ali se u Beogradu provela kao bosa po trnju. Dva puta Zoran Filipović, pa Dragan Džajić i Stevan Ostojić za ubedljivih 4:0. PODVIG SA REALOM Dva puta je Zvezda bila na pragu preokreta posle minusa od dva gola. U 3. kolu Kupa UEFA 1976-77, AEK je stigao iz Atine sa 2:0, a prošao jer je Zvezda slavila 3:1. Glazgov Rendžers je i prvom kolu Kupa šampiona 1964-65. imao pobedu 3:1, a u pravoj drami uspeo da prođe dalje u Beogradu usled poraza od 4:2.

Filed in: Fudbalske Vesti Tags: ,